«

»

Jan 14

Extra Mural Programme – sports and extra lessons

PARKRAND PRIMARY SCHOOL

E X T R A   M U R A L   P R O G R A M M E   2016

ATHLETICS
All educators involved.
 
MINI NETBALL NETBALL
U/7 Miss Naidoo / Miss Smith U/10 Coach Kiki
U/8 Mrs Irving / Miss Coutts   Miss Wilmot
U/9 Mrs Botha / Mrs Horne U/11 Mrs M. Louw / Mrs Ogilvie
    U/12 Mrs T. Louw / Mrs Pillay
    U/13 Mrs Lessing
      Miss De Oliviera
       
MINI SOCCER SOCCER
U/7 Mrs Gouws / Mrs Naidoo U/10 Coach Khaya
U/8 Mrs Williams / Mrs Paterson U/11 Mr Botha
U/9 Mrs Hill / Mrs Lochenberg U/12 Mr Abel
    U/13 Coach Armand
       
MINI HOCKEY HOCKEY GIRLS
U/7-U/9 Coach Maryke U/11 Coach Maryke
    U/13 Coach Kiki / Mrs Ogilvie
       
HOCKEY BOYS CROSS COUNTRY
U/10-U/13 Miss Van der Walt Mrs Hughes
  Mrs Lessing Mrs Gardiner
    Mrs Williams
    Mr Koekemoer
       
MINI CRICKET CRICKET
U/7 Miss Naidoo / Miss Coutts U/11 Coach Armand / Mr Botha
U/8 Miss Nel / Mrs Gouws U/13 Mr McAlister / Coach Khaya
U/9 Mrs Horne / Mrs A Moodley    
       
MINI TENNIS TENNIS
U7-U/9 Mrs Krynauw / Mrs Fourie U/10-U/13 Mrs Barske / Mrs Gardiner
       
DETENTION CHESS
Juniors Mrs Griffiths Dr Kashani
Seniors Mrs Kruger    
       
EXTRA LESSONS
 
ENGLISH (TUESDAY) AFRIKAANS (WEDNESDAY)
Grade 4 Miss De Oliviera Grade 4 Mr Koekemoer
Grade 5 Miss Wilmot Grade 5 Mrs Botha
Grade 6 Mrs Naidoo Grade 6 Mrs M. Louw
Grade 7 Mrs MacCarron Grade 7 Mrs Kruger
       
MATHS (MONDAY)  
Grade 4 Mr Abel    
Grade 5 Miss Smith    
Grade 6 Mrs Van Loggerenberg    
Grade 7 Mrs Arundel    
       
SPECIAL NEEDS  
Grade 1 Mrs Griffiths, Mrs Irving, Mrs Lessing   13:20 to 13:50
Grade 2 Mrs Krynauw, Mrs Lochenberg, Mrs Barske   13:20 to 13:50
Grade 3 Mrs Fourie, Miss Nell, Miss O’Kelly   14:00 to 14:30
       
CHOIR & PREFECTS  
Mrs Kruger    
       
COURT & NETBALL FIELD    
Mini Netball / Netball TUESDAY & THURSDAY
       
SOCCER FIELD      
Mini Soccer / Soccer TUESDAY & THURSDAY
       
GRADE 1 PLAYGROUND      
Mini Hockey TUESDAY & THURSDAY
       
FIELD      
Hockey MONDAY & WEDNESDAY
       
NETBALL FIELD    
Mini Cricket / Cricket MONDAY & WEDNESDAY
       
CROSS COUNTRY TUESDAY, WEDNESDAY & THURSDAY
       
COURT      
Mini Tennis MONDAY
Tennis WEDNESDAY
 

PARKRAND PRIMARY SCHOOL

E X T R A   M U R A L   P R O G R A M M E   2016

MR SCHUNKE – HEADMASTER
MRS EBERSOHN – DEPUTY
MRS SMITH – DEPUTY
MRS MOODLEY – H.O.D.
MRS PILLAY – H.O.D.                                                      U-12

 

NETBALL

TUESDAY & THURSDAY

MRS RORICH – H.O.D. MEDIA MONDAY & THURSDAY
MR ABEL – H.O.D. U-12

 

SOCCER

TUESDAY & THURSDAY

GRADE 4 MATHS

MONDAY

MRS MACCARRON – H.O.D. GRADE 7 ENGLISH – TUESDAY
MRS VAN LOGGERENBERG – H.O.D. GRADE 6 MATHS

MONDAY

MRS KRUGER – H.O.D. GRADE 7 AFRIKAANS – WEDNESDAY

CHOIR & PREFECTS

DETENTION – SENIORS

MR KOEKEMOER – H.O.D. GRADE 4 AFRIKAANS – WEDNESDAY

CROSS COUNTRY

       
GRADE R      
MRS PATERSON MINI SOCCER U/8 TUESDAY & THURSDAY
MRS HILL MINI SOCCER U/9 TUESDAY & THURSDAY
 
GRADE 1      
MRS GRIFFITHS DETENTION   JUNIORS
SPECIAL NEEDS GRADE 1 MONDAY
MRS LESSING BOYS HOCKEY U/11-U/13 MONDAY & WEDNESDAY
NETBALL U/13 TUESDAY & THURSDAY
MRS IRVING MINI NETBALL U/8 TUESDAY & THURSDAY
SPECIAL NEEDS GRADE 1 MONDAY
 
GRADE 2      
MRS KRYNAUW MINI TENNIS U/7-U/9 MONDAY
SPECIAL NEEDS GRADE 2 MONDAY
MRS LOCHENBERG SPECIAL NEEDS GRADE 2 MONDAY
MINI SOCCER U/9 TUESDAY & THURSDAY
MRS HUGHES CROSS COUNTRY   TUESDAY, WEDNESDAY & THURSDAY
MRS BARSKE SPECIAL NEEDS GRADE 2 MONDAY
TENNIS U/10-U/13 WEDNESDAY
GRADE 3      
MRS FOURIE MINI TENNIS U/7-U/9 MONDAY
SPECIAL NEEDS GRADE 3 THURSDAY (1 HOUR)
MISS NELL MINI CRICKET U/8 MONDAY
  SPECIAL NEEDS   WEDNESDAY
MISS O’KELLY SPECIAL NEEDS GRADE 3 TUESDAY
  MINI NETBALL U/7 THURSDAY
 
GRADE 4      
MRS T. LOUW NETBALL U/12 TUESDAY & THURSDAY
MISS VD WALT BOYS HOCKEY U/10-U/13 MONDAY & WEDNESDAY
MISS DE OLIVIERA NETBALL U/13 TUESDAY & THURSDAY
ENGLISH GRADE 4 TUESDAY
 
GRADE 5      
MRS OGILVIE NETBALL U/11 TUESDAY & THURSDAY
GIRLS HOCKEY U/13 MONDAY & WEDNESDAY
MRS BOTHA MINI NETBALL U/9 TUESDAY & THURSDAY
AFRIKAANS GRADE 5 WEDNESDAY
MISS WILMOT NETBALL U/10 THURSDAY
  ENGLISH GRADE 5 TUESDAY
MISS SMITH MATHS GRADE 5 MONDAY
MINI NETBALL U/7 TUESDAY & THURSDAY
 
GRADE 6      
MISS BEZUIDENHOUT CONCERT   SENIORS
MRS M. LOUW NETBALL U/11 TUESDAY & THURSDAY
AFRIKAANS GRADE 6 WEDNESDAY
MRS NAIDOO MINI SOCCER U/7 THURSDAY
  ENGLISH GRADE 6 TUESDAY
 
GRADE 7      
MRS MOODLEY MINI CRICKET U/9 MONDAY & WEDNESDAY
MRS ARUNDEL MATHS GRADE 7 MONDAY
MRS GARDINER TENNIS U/10-U/13 WEDNESDAY
CROSS COUNTRY   TUESDAY & THURSDAY
 
COMPUTERS      
MR BOTHA SOCCER U/11 TUESDAY & THURSDAY
CRICKET U/11 MONDAY & WEDNESDAY
SPORTS DEPARTMENT      
COACH MARYKE GIRLS HOCKEY U/11 TUESDAY & THURSDAY
JUNIOR HOCKEY U/7-U/9 MONDAY & WEDNESDAY
COACH ARMAND SOCCER U/13 TUESDAY & THURSDAY
CRICKET U/11 MONDAY & WEDNESDAY
COACH KHAYA SOCCER U/10 TUESDAY & THURSDAY
CRICKET U/13 MONDAY & WEDNESDAY
COACH KIKI NETBALL U/10 TUESDAY & THURSDAY
GIRLS HOCKEY U/13 MONDAY & WEDNESDAY
 
ASSISTANTS      
MRS GOUWS MINI SOCCER U/7 TUESDAY & THURSDAY
MINI CRICKET U/8 MONDAY & WEDNESDAY
MISS NAIDOO MINI NETBALL U/7 TUESDAY & THURSDAY
MINI CRICKET U/7 MONDAY & WEDNESDAY
MRS WILLIAMS MINI SOCCER U/8 TUESDAY & THURSDAY
CROSS COUNTRY   TUESDAY, WEDNESDAY & THURSDAY
MISS COUTTS MINI NETBALL U/8 TUESDAY & THURSDAY
MINI CRICKET U/7 MONDAY & WEDNESDAY
MRS HORN MINI NETBALL U/9 TUESDAY & THURSDAY
MINI CRICKET U/9 MONDAY & WEDNESDAY